Το πρωινό της Κυριακής 3 Νοεμβρίου 2019, μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Καλλίπολης, συνοδευόμενοι από το θεολόγο του σχολείου, επισκέφτηκαν τη νέα περιοδική έκθεση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου»  η οποία αναδεικνύει τις διαφορετικές εκφράσεις αισθητικής σε ετερογενή κοινωνικά και πολιτισμικά περιβάλλοντα από τη νεολιθική περίοδο μέχρι την ύστερη αρχαιότητα, αξιοποιώντας το εξαιρετικά ευρύ χρονολογικό φάσμα που καλύπτουν οι συλλογές του Μουσείου. Τριακόσιες σαράντα αρχαιότητες από τις πλούσιες συλλογές του σε συνδυασμό με σύγχρονα ψηφιακά μέσα, προσφέρουν μια αισθητική πανδαισία και πραγματοποιούν ένα ταξίδι στον χρόνο γεμάτο αισθητικές απολαύσεις. Επικεντρωμένη στην πνευματικότερη και υψηλότερη στιγμή της ανθρώπινης δημιουργίας, η έκθεση υποστηρίζει την αισθητική ενατένιση, καλώντας ταυτόχρονα τους θεατές να διερευνήσουν την πνευματική βάση των αισθητικών επιλογών.Μετά την επίσκεψη ακολούθησε περίπατος από το Μοναστηράκι στον Κεραμεικό, όπου έγινε και στάση για φαγητό.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών