Το Σάββατο 7 Μαρτίου,  ο θεολόγος του σχολείου μας συνόδεψε 20 μαθητές/-τριες στον κινηματογράφο ΖΕΑ  με σκοπό την παρακολούθηση της νέας ταινίας κινουμένων σχεδίων της Ντίσνει  «Φύγαμε», η οποία είχε την εξής υπόθεση:  Δύο αδέρφια ξωτικά διαπιστώνουν έκπληκτα πως έχουν την ευκαιρία να φέρουν τον πατέρα τους ξανά στη ζωή μόνο για μία ημέρα. Αρκούν όμως ένα μαγικό ραβδί κι ένα ξόρκι που εκείνος έχει αφήσει πίσω του ακριβώς γι’ αυτόν το σκοπό; Πρόκειται για μια διασκεδαστική δυναμική ιστορία πάνω στις οικογενειακές αξίες, την διαχείριση της απώλειας και την δύναμη της φαντασίας. Η ταινία περιγράφει ευρηματικά μια αλλοτριωμένη καθημερινότητα χωρίς πίστη σε μύθους και «υπερβάσεις», διαλέγει ως πρωταγωνιστές τρεις αξιολάτρευτους χαρακτήρες (τα δύο αδέρφια κι η έτοιμη για όλα μητέρα τους) και μπολιάζει με χιούμορ, θέαμα και συναίσθημα μια περιπέτεια ενηλικίωσης που μιλάει κατευθείαν στην καρδιά του νεανικού κοινού.

Παρακολούθηση ταινίας