To  Σάββατο  9  Νοεμβρίου (3.20μμ-5μμ) ,  50 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου (συνοδευόμενοι –όπως πάντα- απ΄τον θεολόγο τους), παρακολούθησαν στον κινηματογράφο ΖΕΑ,  την κωμωδία κινουμένων σχεδίων  «Η οικογένεια ‘Ανταμς»                                ( παραγωγής  2019,  διάρκειας 86’ και σ΄ελληνική μεταγλώττιση).                                                  Λίγα λόγια για το έργο: Μετακομίζοντας σ’ έναν απομονωμένο πύργο για να ξεφύγουν απ’ τους ανθρώπους – που τους θεωρούν απειλητικά τέρατα-, τα μέλη της εκκεντρικής οικογένειας Άνταμς δεν έχουν υπολογίσει την επιθυμία της μικρής Γουένσντεϊ  για συντροφιά και τις ύπουλες διαθέσεις μιας διάσημης τηλεπερσόνας.                                                                                                             Η αστεία πλευρά της διαφορετικότητας αποκτά κοινωνικές διαστάσεις, σε μια πολιτικοποιημένη (φαρσο)κωμωδία.      (Αθηνόραμα)

Η ταινία, κάνοντας έξυπνες αναφορές σε σχετικές παλαιότερες του είδους, διέθετε άφθονο χιούμορ, καταφέρνοντας έτσι να περάσει το μήνυμα του σεβασμού και της ανεκτικότητας της διαφορετικότητας,  για μιάν αρμονική συμβίωση μεταξύ ατόμων που -φαινομενικά- δεν είναι εύκολο να συνυπάρξουν!

Παρακολούθηση ταινίας “Η οικογένεια Άνταμς”