To  Σάββατο  16  Νοεμβρίου (6μμ-7.45μμ) ,  32  μαθητές και μαθήτριες του σχολείου (συνοδευόμενοι απ΄τον θεολόγο τους), παρακολούθησαν στον κινηματογράφο ΖΕΑ,  την δραματική ταινία  «Χωρίς οικογένεια»  (μεταγλωτισμένη,  παραγωγής 2018,  διάρκειας 105’).                                                                                                            Βασισμένη στο ομώνυμο κλασικό αριστούργημα της γαλλικής λογοτεχνίας του Έκτορος Μαλό (που έχει μεγαλώσει γενιές παιδιών σ’ όλο τον κόσμο), η ταινία μεταφέρει για πρώτη φορά στην μεγάλη οθόνη τις περιπέτειες του μικρού Remi, σε μια σύγχρονη, επική παραγωγή με μοντέρνο αέρα, υπέροχα σκηνικά, νοσταλγική ατμόσφαιρα και μια συγκινητική –και πάν’ απ’ όλα αισιόδοξη- ιστορία ενηλικίωσης.

Παρακολούθηση ταινίας