Το απόγευμα του Σαββάτου 2 Νοεμβρίου 2019, μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Καλλίπολης, συνοδευόμενοι από το θεολόγο του σχολείου, παρακολούθησαν την ταινία «Το κορίτσι και το λιοντάρι» στον κινηματογράφο ΖΕΑ (Χαρ. Τρικούπη 39, Μαρίνα Ζέας).

Λίγα λόγια για την ταινία: ο Γάλλος Ζιλ ντε Μεστρ εμπνέεται από μια αληθινή ιστορία και, θέλοντας να καταγγείλει τη βάναυση εκμετάλλευση των άγριων ζώων, μας αφηγείται τις περιπέτειες της Μία και του Τσάρλι. Πρόκειται για ένα δεκάχρονο κορίτσι που μετακομίζει με βαριά καρδιά από το Λονδίνο στη Νότια Αφρική, καθώς η οικογένειά της αναλαμβάνει εκεί τη διαχείριση μιας φάρμας με κάθε λογής ζώα, κι ενός σπάνιου λευκού λιονταριού. Οι δυο τους θα γίνουν φίλοι, όμως η ατίθαση φύση του σαρκοφάγου ζώου κι ένα σκοτεινό επιχειρηματικό μυστικό θα αναστατώσουν την οικογενειακή γαλήνη. Στο τέλος η Μία και ο Τσάρλι θα ξεκινήσουν ένα αγωνιώδες ταξίδι προς την ελευθερία, σε ένα εντυπωσιακά φιλοζωικό θέαμα, που προτάσσει τα οικολογικά μηνύματα. Μαγευτικά τοπία, γυρίσματα ετών για να γίνει αληθινή φίλη η πρωταγωνίστρια Ζιλ ντε Μεστρ με το εκπαιδευμένο λιοντάρι της παραγωγής κι επίκαιρες καταγγελίες.

Παρακολούθηση της ταινίας: «Το κορίτσι και το λιοντάρι»