Την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε ο τελευταίος εξωσχολικός περίπατος της χρονιάς! Μαθητές και μαθήτριες (με την συνοδεία του θεολόγου τους) έκαναν έναν μακρύ περίπατο (απ΄τις 12.30 έως τις 6μμ), για να επισκεφθούν μέρη γνώσης-ψυχαγωγίας αλλά και διασκέδασης!

Πιό αναλυτικά: η πρώτη επίσκεψη ήταν στο Πλανητάριο, για τις περιοδικές του εκθέσεις α) Αφιέρωμα στον μεγάλο μαθηματικό Καραθεοδωρή και β) «Δεινοθήρια και σεκόγιες από το απολιθωμένο δάσος Λέσβου», όπου θαυμάσαμε το εντυπωσιακό πρόπλασμα του παλαιότερου προβοσκιδωτού θηλαστικού της Ευρώπης (ηλικίας 19 εκατομμυρίων  ετών!). Από κει φτάσαμε στο Σύνταγμα, για να επισκεφθούμε το υπέροχα στολισμένο ιστορικό ξενοδοχείο «Μεγάλη Βρεταννία», την στοά Σπύρου Μήλιου και το θέατρο «Αλίκη» (όπου είδαμε κοστούμια της αείμνηστης ηθοποιού). Συναντήσαμε τυχαία -και φωτογραφηθήκαμε με- τον ηθοποιό Μιχάλη Μαρίνο και τον μουσικό ραδιοφωνικό παραγωγό Μιχάλη Τσαουσόπουλο. Η βόλτα συνεχίστηκε προς Μοναστηράκι και καταλήξαμε για φαγητό στον Κεραμεικό. Στην  συνέχεια πήγαμε στο Μουσείο Μπενάκη Πειραιώς για την περιοδική του έκθεση «Υφάνσεις: Ζωγραφική και ταπισερί στην Ελλάδα απ΄το 1930 έως σήμερα», μιά μεγάλη σε έκταση έκθεση που μας άφησε άριστες εντυπώσεις!  Ελπίζουμε και εις άλλα με υγεία την Νέα Χρονιά με το καλό!

Τελευταίος εξωσχολικός περίπατος για το έτος 2019