Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αρχαία Ολυμπία από την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 έως και Τρίτη 16 Απριλίου 2024 στην οποία συμμετείχε ομάδα 45 μαθητών Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και 4 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος “Αθλητικές Εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Αρχαία Ολυμπία” με σκοπό οι μαθητές να παρευρεθούν στην προετοιμασία και παρακολούθηση της Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Εκπαιδευτικός στόχος ήταν η καλλιέργεια του ολυμπιακού πνεύματος και η γνωριμία με τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν επίσης στην Αρχαία Μεσσήνη, στο κάστρο Χλεμούτσι και στο αρχαιολογικό μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας . Είχαν επίσης την ευκαιρία να περιηγηθούν στο όμορφο Κατάκολο.

Συμμετοχή στην Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας των Ολυμπιακών Αγώνων 2024