Το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε  στη Ρώμη από 26/11/23 έως και 1/12/23 με θέμα  ΑΘΗΝΑ-ΡΩΜΗ: Ένα μακραίωνο ταξίδι  (509π.Χ-Σήμερα),Ιστορία, Πολιτισμός, Κοινωνικοί και Πολιτικοί Θεσμοί, Δημοκρατία. Η παρουσίαση του σχολείου αφορούσε την ζωή των γυναικών στην Αρχαία Αθήνα και στην Αρχαία Ρώμη και συνοδεύτηκε από ζωντανή μουσική, τραγούδι και βιντεοπαρουσίαση. Η ομάδα μας έγινε δέκτης πολλών συγχαρητηρίων, τόσο από τα υπόλοιπα σχολεία όσο και από τον Πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής κ.Κούκη, για το πρωτότυπο έργο. Παράλληλα ακολουθήθηκε ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων σε διάφορους χώρους της Ρώμης και μία ολοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στις γραφικές μεσαιωνικές πόλεις Σιένα και Ορβιέτο ,που ενθουσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς. Οι πρωτόγνωρες εμπειρίες και γνώσεις   θα συνοδεύουν τους μαθητές μας και θα αποτελούν μία παρακαταθήκη της μαθητικής γυμνασιακής ζωής!!!

8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο 2023