Την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου, στην 5ωρη βόλτα τους, ο θεολόγος μας ξενάγησε μαθητές και μαθήτριες σε 2  μουσεία: Συγκεκριμένα, πρώτα πήγαν στο Βυζαντινό Μουσείο Αθηνών για την περιοδική του έκθεση «’Εργα Κινέζικης τέχνης απ΄την συλλογή Πασσά», όπου εθαύμασαν αντικείμενα εκπληκτικής ομορφιάς που παρουσιάζονται για πρώτη φορά στην Αθήνα! Επίσης, έργα της κ. Μηλαράκη, της οποίας η χρωματική παλέτα κι ο ειδικός τρόπος έκθεσής τους συνδυάζεται με τα μικρογλυπτά από φθορίτη, μές΄από ένα «παιχνίδι» ανάμεσα στο ορατό και το υπεριώδες φάσμα. Κατόπιν επισκέφθηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, για την περιοδική του έκθεση «In the realm of the senses» της Λίντα Μπένγκλις , όπου 36 γλυπτικά έργα απαρτίζουν μια αναδρομή από διαφορετικές εικόνες, ιδέες και μεθόδους της καλλιτέχνιδος. Ακολούθησε σύντομη επίσκεψη στο ιστορικό κτήριο του ξενοδοχείου Μεγάλη Βρεταννία και μετά βόλτα μέχρι τον Κεραμεικό , όπου και στάση για φαγητό!

2ος εξωσχολικός περίπατος του 2020