Το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2020,  ο θεολόγος του σχολείου μας συνόδεψε μαθητές/-τριες στον κινηματογράφο ΖΕΑ για ν’ απολαύσουν την κοινωνική ταινία «Μικρές κυρίες», η οποία είχε την εξής υπόθεση: Στα μέσα του 19ου αιώνα η νεαρή Τζο Μαρτς ανακαλεί την οικογενειακή ζωή της, όταν μαζί με τις τρεις αδερφές της έκαναν σχέδια για μια ανεξάρτητη, συναρπαστική ζωή. ‘Eργο-σταθμός της αγγλόφωνης λογοτεχνίας για τον τρόπο με τον οποίο χαρίζει συγκινητική φωνή στις ηρωίδες του αλλά και για την δεξιοτεχνική μετατροπή μιας αυτοβιογραφικής αλήθειας σε απολαυστική μυθοπλασία, το έργο  της Λουίζα Μέι Άλκοτ, που εκδόθηκαν το 1868, παραμένουν ένα διαχρονικό μπεστ σέλερ! Η νεαρή Τζο Μαρτς  μας μεταφέρει με διαρκή φλας μπακ απ’ το παρόν, οπότε κι επιστρέφει στο πατρικό της, στο παρελθόν, όταν εκείνη κι οι  αδερφές της έκαναν σχέδια για μια ανεξάρτητη, συναρπαστική ζωή. Έτσι 4  διαφορετικά γυναικεία πορτρέτα συνθέτουν την all American girl του μετεμφυλιακού 19ου αιώνα, η οποία συνεχίζει να αγωνίζεται για κοινωνική δικαιοσύνη κι ίσες ευκαιρίες ακόμη και στις αρχές του 21ου. Αποτέλεσμα,  ένα στερεό όσο κι ελαφρύ, εύληπτο δράμα εποχής με 6 πρωτοκλασάτες οσκαρικές υποψηφιότητες (ταινίας, σεναρίου, α΄ και β΄ γυναικείου ρόλου, μουσικής και κοστουμιώντο οποίο και κέρδισε τελικά).

Παρακολούθηση ταινίας “Μικρές Κυρίες”