Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου, ο θεολόγος μας οργάνωσε επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών.                             Οι μαθητές/-τριες που αψήφησαν το κρύο και συμμετείχαν,  αρχικά έκαναν μιά σύντομη περιήγηση  στις μόνιμες συλλογές του μουσείου (Μυκήνες-Σαντορίνη-Αίγυπτος-μηχανισμός Αντικυθήρων) και κατόπιν είδαν την περιοδική έκθεση «Δι΄αυτά πολεμήσαμεν: Αρχαιότητες κι Ελληνική Επανάσταση», στην οποία 26 επιλεγμένες αρχαιότητες παρουσιάζονται σ΄έναν εκλεκτικό «διάλογο» με 26 νεώτερα έργα 18ου-19ου αι.- στην πλειονότητά τους από Ευρωπαίους δημιουργούς-σε 4 μέρη!                                                                   Ακολούθησε βόλτα μέχρι τον Κεραμεικό, φαγητό κι επίσκεψη στην Τεχνόπολη για διασκέδαση!

4ος εξωσχολικός περίπατος