Το Σάββατο 22  Φεβρουαρίου 2020,  ο θεολόγος του σχολείου μας συνόδεψε μαθητές/-τριες στον κινηματογράφο ΖΕΑ  με σκοπό την παρακολούθηση της γουστόζικης ταινίας κινουμένων σχεδίων               «Οι σκανταλιάρηδες»,

Yπόθεση:                Εδώ και 200 χρόνια οι Σκανταλιάρηδες, μικρούλια ξωτικά που βοηθούσαν κρυφά τους ανθρώπους, κρύβονται μακριά τους σε μυστικές υπόγειες κατοικίες. Μία μέρα, όμως, η ζωηρούλα Έλφι αποφασίζει ν’ αψηφήσει τους περιορισμούς και με δύο φίλους της σκαρφαλώνει στην επιφάνεια της γης.                                              Σύμφωνα με έναν γερμανικό μύθο τα σκανταλιάρικα «ξωτικά της Κολονίας» ήταν μικροσκοπικά πλάσματα που βοηθούσαν τους τεχνίτες κρυφά τη νύχτα. Μέχρι που εκδιώχθηκαν από την κακόβουλη σύζυγο ενός ράφτη και κατέφυγαν κάτω απ΄την γη. Έπειτα από μεγάλη απομόνωση όμως, η  Έλφι  πιάνει φιλίες με τον ζαχαροπλάστη Θίο και μπλέκεται σε μια σειρά περιπετειών που διδάσκει και στις δύο πλευρές (ξωτικά κι ανθρώπους) το ομαδικό πνεύμα και την αποδοχή του άλλου.                                                Η χαρούμενη ταινία ακολούθησε πιστά την ανήλικη συνταγή γέλιου, δράσης και θετικών μηνυμάτων!

Παρακολούθηση ταινίας