Από τις 22/4/2023 και μέχρι τις 25/3/2023 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο CERN με ομάδα μαθητών από τη Β΄ και Γ΄ τάξη του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές τους: Πετροπούλου Όλγα ΠΕ02 (διευθύντρια), Τραγουλιά Ζεφη ΠΕ04.01 , Κοντού Μαίρη ΠΕ04.05 και Τσίρος Παναγιώτης ΠΕ02.

Κατά την εκπαιδευτική επίσκεψη μας στο CERN ( Eυρωπαϊκό  Oργανισμό  Πυρηνικών  Eρευνών) στα Γαλλο-Ελβετικά σύνορα, επισκεφθήκαμε το πείραμα ALICE και το Kέντρο Eλένχου.  Μας έγιναν ξεναγήσεις και παρουσιάσεις από Έλληνες επιστήμονες που δουλεύουν  εκεί  και ενημερωθήκαμε για όλα τα πειράματα και τα επιτεύγματα του ερευνητικού κέντρου.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης, επισκεφθήκαμε τις  πόλεις  CHAMONIX  MONT BLANC, την GENEVE (ΓΕΝΕΥΗ), τη LOZAN(ΛΩΖΑΝΗ) το ANECCY (ANΝΕΣΥ) και το MILANO  όπως  φαίνονται στον  χάρτη που ακολουθεί.  Γεμίσαμε γνώσεις και εμπειρίες που θα μείνουν αξέχαστες!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ CERN
Ετικέτες: