Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024, ήρθε η σειρά της Γ Γυμνασίου να παρακολουθήσει την Διαδικτυακή Ενημέρωση στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος για την ασφαλή πλοήγηση μαθητών στο Διαδίκτυο, από το CSI Institute. Η εισηγήτρια κ. Κίννα Ευθυμία ενημέρωσε τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και απάντησε σε ερωτήσεις τους.

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται στους μαθητές με σκοπό την ενημέρωση και την πρόληψη πάνω σε θέματα Διαδικτύου. Οι μαθητές εξοικειώνονται στην ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο, ξεκινώντας με την εκπαίδευση των δέκα κανόνων του Διαδικτύου που πρεσβεύει το Ινστιτούτο, στα social media, τους κανόνες εμπλοκής και τους κινδύνους που ελλοχεύουν, όπως και στον κίνδυνο εθισμού στο Διαδίκτυο και στα online video games. Εκτός από τα παραπάνω, οι μαθητές ενημερώθηκαν επίσης σχετικά με το θέμα του εκφοβισμού (bullying και cyberbullying).

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την Γ΄ Γυμνασίου από το CSI Institute